McDonald’s – İş Başvurusu Nasıl Yapılır

McDonald’s sadece size lezzetli bir yemek sunmakla kalmaz, aynı zamanda düzenli bir gelir de sağlar. Bir McDonald’s mağazasında çalışabilir ve gelir ve kariyer gelişimi için çok ilginç bir fırsat bulabilirsiniz. Hatta daha sonra daha umut verici bir kariyer için bir basamak taşı olabilir.

McDonald’s’ı düşündüğünüzde aklınıza hemen burgerler ve patates kızartması gelir ama aslında hayalini kurduğunuz o harika kariyer olabilir. Her şey sizin çevrimiçi başvurunuzu göndermenizle başlar.

ADVERTISEMENT

McDonald’s’ta kariyerinize ve yolculuğunuza başlamak istiyorsanız, McDonald’s için iş başvurusu nasıl yapılır hakkında bilgi edinmek için aşağıdaki rehberi inceleyin.

McDonald's - İş Başvurusu Nasıl Yapılır
Görsel Kaynak: McDonald’s Corporation

Neden McDonald’s İşlerine Başvurmanız Gerektiği

McDonald’s sadece istikrarlı bir iş sunmuyor, aynı zamanda hızlı yiyecek zincirinde başvuruda bulunmak isteyecek birçok neden de bulunmaktadır. 

McDonald's - İş Başvurusu Nasıl Yapılır
Görsel Kaynak: Business Insider

Başka hiçbir yerde bulunmayan bir dizi fayda ve avantaja erişim sağlarsınız.

ADVERTISEMENT

Uygun Eğitim

Birçok restoran genellikle yeni çalışanları işe alırken zaten işleri bildiklerini düşünerek yanılırlar. Bu yüzden McDonald’s, yeni çalışanlarına uygun ve detaylı bir eğitim sunarak öne çıkıyor, acemi dostu bir şirket.

Bu sayede, ne yapılması gerektiğini anlarlar ve neden yapılması gerektiğini anlarlar. Mağazada çalışmaya izin verilmeden önce geçmeniz gereken birkaç eğitim programı bulunmaktadır.

Sağlık Sigortası Sahası

McDonald’s’ta iş başvurusunda bulunmanın başka harika bir sebebi de sağlık sigortası avantajlarıdır. Uygun çalışanlar tıbbi sigorta kapsamı yanında diş ve görme sigortasına da sahip olurlar.  

ADVERTISEMENT

Her çalışanı için bu tür harcamaları karşılayan pek fazla şirket yoktur.

Esnek Program ve Uygun İş-Hayatı Dengesi

McDonald’s’ta çalışmak biraz kaotik ve yoğun olabilir. 12 saat çalıştığınız uzun ve yorucu günler olacak ancak şirket uygun iş-hayatı dengesine değer veriyor.

Çalışanlar, iş dışındaki yaşamlarını uyumlu hale getirebilmek için bir esnek programa tercih edebilirler. Fazla mesai olabilir ancak yapılan zorlu çalışma karşılığında adil bir şekilde tazmin edileceksiniz.

Çalışan İndirimi

Tüm McDonald’s çalışanları, mesai dışında kaldıkları zamanlarda bile çalışan indirimi alırlar.

Bu, onların herhangi bir yakınındaki McDonald’s restoranında yemek yediklerinde her zaman para biriktirebilecekleri anlamına gelir. Bu, işlerine verdikleri emek karşılığında tüm çalışanlara özel bir indirimdir.

McDonald’s’ta Çalışmak İçin Hangi Şartlara İhtiyacınız Var?

McDonald’s’ta iş başvurusunda bulunmadan önce karşılamak zorunda olduğunuz çeşitli şartlar bulunmaktadır. Tam zamanlı bir iş için başvuruda bulunabilmek için yasal yaşta olmanız gerekmektedir. 

McDonald's - İş Başvurusu Nasıl Yapılır
Görsel Kaynak: Los Angeles Times

Diğer mağazalar 14 yaş ve üstü kişilerin yarı zamanlı bir iş için başvurmasına izin vermektedir. Sorun yaşamamak için ebeveyninizin onayını ve diğer resmi belgeleri sunmanız gerekmektedir. 

Başvuru sahiplerinin aynı zamanda lise diplomasına sahip olmaları gerekmekte olup, diğer pozisyonlar daha fazla nitelik gerektirebilir; bunlar arasında üniversite diploması ve daha fazla sertifika da bulunmaktadır. 

Bazı pozisyonlar, yöneticiler ve müdürler gibi, önceki deneyime sahip olmanızı gerektirecektir. Tüm nitelikler resmi Kariyerler websitesinde görülebilir.

McDonald’s’ta İş Başvurusu Nereye Yapılır

Herhangi bir McDonald’s mağazasına iş başvurusu yapabilirsiniz, ancak yakındaki bir mağazaya gitmeden de başvurabileceğiniz birkaç yol olduğunu biliyor muydunuz? McDonald’s’ta iş başvurmak için en iyi yollardan biri online başvuru yapmaktır.

Online başvuru süreci çok basit ve verimlidir. Online başvuru hakkında daha fazla bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Online başvurunun yanı sıra, Indeed gibi iş başvurularını teşvik eden üçüncü taraf web sitelerini de kontrol edebilirsiniz. Ayrıca iş fuarları ve etkinliklere katılarak mümkün olan en kısa sürede işe alınabilirsiniz.

McDonald’s’ta Çevrimiçi Başvurunuzu Tamamlama

Çevrimiçi başvuruda bulunmaktan ilgileniyorsanız, çevrimiçi başvurunuzu göndermek için izlemeniz gereken belirli adımlar mevcuttur. 

McDonald's - İş Başvurusu Nasıl Yapılır
Resim Kaynağı: Daily Meal

Unutmayın ki bunların hepsi çevrimiçi olarak yapılır, sizi mülakat için aradıklarında dışında. 

Sizinle mülakat yapmak için sizi ofislerine gelmenizi isteyebilirler veya mülakatı telefonda veya çevrimiçi video görüşmesi ile gerçekleştirebilirler.

Çevrimiçi Başvurunuzu Gönderme

Resmi web sitesine gidin ve Kariyer sekmesine tıklayın. Başvurmak istediğiniz iş ilanını arayın ve seçin, ardından Başvur’a tıklayın.

Kişisel bilgilerinizi sağlayın ve çevrimiçi başvuru formunu daha fazla detayla doldurun.

Önceki iş deneyimlerinizi listeleyin ve iletişim bilgilerinizi ile uygunluk durumunuzu sağlayın. Göndermeden önce her şeyi gözden geçirin.

Kişilik Değerlendirmesi ve Mülakat

Başvurunuzu gönderdikten sonra farklı türlerde değerlendirmelere katılmanız istenecektir. Bu değerlendirmelerden biri, iş yerinde farklı senaryolara nasıl tepki verdiğinizi kontrol eden kişilik değerlendirmesidir.

Bu aynı zamanda kişilik özelliklerinizi ve iş etiğinizi de inceleyecektir. Başvurduğunuz rolüne bağlı olarak bir dizi mülakata çağrılacaksınız.

Bu, online bir video araması aracılığıyla gerçekleştirilebilir veya size ofislerine gelmeniz için bir program belirleyebilirler. Hatta bir dizi panel mülakatından geçmeniz gerekebilir.

Geçmiş Kontrolü ve İş Teklifi

McDonald’s ayrıca tüm başvuru sahipleri için bir geçmiş kontrolü yapıyor. Önceki işvereninizi arayarak istihdamınızı doğrulayabilirler ve özgeçmişinizde belirtilen diğer referanslarla da görüşebilirler.

Şirket ayrıca sizden madde testine girmenizi de isteyebilir. Her şey tamamlandığında ve ihtiyaç duydukları belgeleri sağladığınızda, iş teklifi için ofislerine davet edileceksiniz. İş teklifini imzalayabilir ve daha sonra eğitiminize başlayabilirsiniz.

Oryantasyon ve Eğitim

Yeni çalışanlar, kendilerini tanıtmaları için tesisin tamamını ziyaret eder ve oryantasyon sürecinden geçerler. Özellikle McDonald’s mağazalarında çalışacakları ekiple tanıştırılırlar. 

Bunun ardından, tüm yeni işe alınanlar, mağazada çalışmadan önce birkaç hafta sürebilen kapsamlı eğitimden geçeceklerdir.

Sonuç

McDonald’s, istikrarlı işler arayan kişilere fırsatlar sunmaktadır. Gelir istikrarı elde edersiniz ve büyüme ve gelişme için kariyer fırsatları, hatta farklı bir endüstride çalışmaya karar verdiğinizde kullanabileceğiniz yeni beceriler öğrenirsiniz.

Başka bir dilde oku