Ücretsiz WiFi Nerede Bulunur: Ücretsiz WiFi Nasıl Bulunur

Bugünlerde WiFi erişimine sahip olmak artık bir öncelik ve bir gerekliliktir. Nereye giderseniz gidin internet bağlantısı her zaman dünya genelinde milyonlarca insanın günlük yaşamının önemli bir yönü olacaktır. Peki ya birine sahip değilseniz veya internete bağlı kalamıyorsanız ne olur?

İşte bu yüzden birçok insan özellikle seyahat ettiklerinde ücretsiz WiFi elde etmenin yollarını arıyor. İnsanların ücretsiz WiFi aramaya devam etmelerinin birçok nedeni var. Bağlantınız için bir kuruş harcamadan internete bağlı kalabilirsiniz.

ADVERTISEMENT

Ücretsiz WiFi nasıl bulunur ve makalenin altındaki bağlantıda bağlandığınızda ne yapmanız gerektiğini kontrol edebilirsiniz.

Ücretsiz WiFi Nerede Bulunur: Ücretsiz WiFi Nasıl Bulunur
Resim Kaynağı: Tom’s Guide

Kamu WiFi Kullanımı

Kütüphaneler ve parklar gibi halka açık mekanlar genellikle ücretsiz WiFi hizmetlerine sahiptir, bunun nedeni ya yerel hükümet ya da ücretsiz sunmayı teklif eden özel bir grup olabilir. 

Ücretsiz WiFi Nerede Bulunur: Ücretsiz WiFi Nasıl Bulunur
Görsel Kaynak: MakeUseOf

Bu erişim noktaları, yerel topluluğa hizmet olarak sunulur, onları internete bağlı tutmaya yardımcı olmak veya acil durumlarda internet erişimi sağlamak amacıyla 

ADVERTISEMENT

Eğer kamu WiFi‘ye bağlanmayı planlıyorsanız, iyi korunduğunuzdan emin olun. 

Bağlanmadan önce güvenlik duvarınızı ve antivirüs programınızı açık hale getirin. Cihazınızı nasıl koruyabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Kafeleri ve Kahve Dükkanlarını Ziyaret Edin

Kütüphaneler ve parkların yanı sıra, kafeler ve kahve dükkanları da müşterilerine ücretsiz WiFi hizmeti sunmaktadır. 

ADVERTISEMENT
Ücretsiz WiFi Nerede Bulunur: Ücretsiz WiFi Nasıl Bulunur
Resim Kaynağı: NordVPN

Bu bağlantı her müşterinin bağlanabilmesi için açık bırakılmıştır. Ancak bazı kahve dükkanlarında sadece belirli bir süre boyunca bu hizmetten faydalanabilirsiniz, bu yüzden ilk olarak işletmenin sınırsız süreyle ücretsiz WiFi sağlayıp sağlamadığını kontrol etmelisiniz. 

Bazı dükkanlar ise bağlanabilmeniz için şifre gerektirir ve şifreyi alabilmek için onlardan bir şeyler satın almanız gerekebilir.

Yanı Sağlayıcınıza Sorun

Ayrıca, internet servis sağlayıcınıza ücretsiz olarak WiFi’ye bağlanma imkanı sunup sunmadıklarını da sorabilirsiniz. 

Ücretsiz WiFi Nerede Bulunur: Ücretsiz WiFi Nasıl Bulunur
Görsel Kaynağı: IPVanish

Çoğu sağlayıcı genellikle belli bir süre için ücretsiz internet bağlantısı sunan kampanyalar düzenler. 

Bu şekilde yeterli para biriktirip kalan günler için WiFi bağlantısına ihtiyacınız olduğunda sadece bir kampanyaya abone olabilirsiniz. 

Yeni müşteriler için sınırlı süreli ücretsiz WiFi bağlantısı veya yardım programlarını karşılayanlar için kampanyalar bulunmaktadır.

Cep Telefonunuzu Kullanın

Cep telefonunuz, internete bağlanmanıza izin veren cep verisine sahiptir. 

Ücretsiz WiFi Nerede Bulunur: Ücretsiz WiFi Nasıl Bulunur
Görsel Kaynağı: LinkedIn

Cep telefonunuzu her zaman ücretsiz WiFi’ye bağlanmak için kullanabilirsiniz; ayrıca diğer cihazlarınızı internete bağlamak için cep sıcak noktası olarak da kullanabilir ve ek bir ücret ödemeden internete bağlanabilirsiniz. 

Yapmanız gereken tek şey, cep telefonunuzda cep sıcak noktasını etkinleştirmek ve diğer cihazlarınıza bağlanmak. Ancak unutmayın ki bunun hala cep verinizi tüketeceğini, bu konuda dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın.

WiFi Paylaşım Uygulamaları

Bazı uygulamalar size çevrenizde ücretsiz WiFi kontrol etme imkanı sunar. Yapmanız gereken tek şey, bu uygulamaları indirmek ve belirli bir bölgeye gittiğinizde kullanmaktır. 

Ücretsiz WiFi Nerede Bulunur: Ücretsiz WiFi Nasıl Bulunur
Görsel Kaynak: Kim Komando

Tüm mevcut WiFi ağlarını içeren bir harita göreceksiniz ve birçok kullanıcı şifrelerini uygulamada paylaştığından bağlanabilirsiniz. 

Bu, ücretsiz olarak WiFi’larına bağlanmanıza yardımcı olur. Bu uygulamalar size hatta bağlantının güçlü ve kararlı olup olmadığını bildirerek, zayıfsa başka bir ağ seçme imkanı sunar. 

Bu, ücretsiz WiFi’ye bağlanma yollarını bulmak için size daha fazla seçenek sunmalıdır. WiFi paylaşım uygulamalarının iyi örnekleri arasında WiFi Map ve Instabridge bulunmaktadır.

Ücretsiz WiFi’ye Bağlanmadan Önce Düşünmeniz Gerekenler

Kamu WiFi veya ücretsiz WiFi, herkesin belirli bir ağdaki internet bağlantısına bağlanabileceği ve kullanabileceği anlamına gelir. 

Ücretsiz WiFi Nerede Bulunur: Ücretsiz WiFi Nasıl Bulunur
Görsel Kaynak: BroadbandNow

Bu aynı zamanda ücretsiz bağlantıyı zarar vermek amacıyla kullanacak bireylerin bulunabileceği anlamına gelir. Dikkatli olmazsanız, ağızınıza zarar verebilir ve cihazınızdan kişisel bilgileri çalabilirler. 

Neyse ki, kendinizi korumanın birçok yolu var. Ücretsiz WiFi’ye bağlanmadan önce düşünmeniz gereken şeyler bunlardır.

Firewallunuzu ve Antivirüsünüzü Etkinleştirin

İlk yapmanız gereken şey, ücretsiz WiFi’ye bağlanmadan önce firewallunuzu ve antivirüs programınızı etkinleştirmektir. Bu, herhangi bir saldırganın sisteminize erişimini zorlaştırır.

Ayrıca, tüm sisteminizi virüs ve kötü amaçlı yazılımlar için tarar ve izole eder böylece sisteminizin geri kalanını enfeksiyondan korur.

Bu özellikler genellikle varsayılan olarak etkinleştirilir, ancak kendinizi korumak için öncelikle bunu kontrol etmeniz ve etkinleştirilip etkinleştirilmediğini görmemiz en iyisidir.

Pop-Up Reklamlarına Tıklamayın

Ücretsiz bir WiFi ağında sıkışıp kalmamanın en kolay yollarından biri pop-up reklamlarına tıkladığınızda gerçekleşir. Bir web sitesini ziyaret ettiğinizde reklamlar her zaman mevcuttur, ancak çok dikkatli olmalı ve onlara tıklamaktan kaçınmalısınız.

Bunun yerine, hemen reklamı kapatmayı deneyin ve başka bir yere tıklamadan önce. Bu reklamlara tıklamak, sisteminizi kötü amaçlı yazılım veya virüslerle enfekte etme riski taşır.

Sadece Güvenilir Uygulamaları İndirin

Eğer WiFi paylaşım uygulamaları kullanıyorsanız, sadece Google Play Store ve Apple App Store gibi güvenilir platformlardan indirme yaptığınızdan emin olun. 

Bu sayede kullandığınız uygulamaların telefonunuzda ve diğer cihazlarınızda bulunan kişisel bilgilerinizi kullanmamaları sağlanmış olur. Ek güvenlik için IP adresinizi gizlemek için bir VPN de kullanabilirsiniz.

Çıkarım

Ücretsiz Wifi’ye erişirken her zaman bilgisayarınızı veya cep telefonunuzu korumak için en iyi güvenlik sistemlerine sahip olduğunuzdan emin olun. Ücretsiz WiFi’ye bağlanmanın birçok yolu olsa da yine de çok dikkatli olmanız gerekiyor. İnternette bağlı kalmak için yukarıdaki önerileri takip ettiğinizden emin olun.

Başka bir dilde oku