Wordpress site nedir nerelerde kullanılır
Wordpress Bilgileri

WordPress Nedir? Nerelerde Kullanılır? Olumlu ve Olumsuz Özellikleri nelerdir? haydi beraber inceleyelim.

WordPress, yani birçok alanda tanımlanan anlamıyla “içerik yönetim sistemi”,  kısaca web sayfası oluşturma sistemidir. Web sayfası oluşturmak isteyenlerin kolayca öğrenebilecekleri ve oluşturmak istedikleri platforma uygun içerikler hazırlayabilecekleri wordpress, son zamanların en çok kullanılan web sitesi hazırlama platformlarından birisi. Body kısmı ile ziyaretçilere ulaştırmak istediğiniz bilgileri verebileceğiniz site, eklentileri ile de oldukça kullanışlı. İçerik güncelleyebilmek, yeni şeyler paylaşabilmek, silme işlemleri, görsellikler, videolamalar şablon ve tablo yapımının kolay ve kullanışlı olduğu site, oldukça avantajlı eklentilere sahiptir.

 Gelişmiş özelliklere sahip olan site, günümüzde birçok kullanıcı tarafından tercih edilen bir web sitesi hazırlama platformu demek yanlış olmayacaktır. Kullanıcıda etki bırakan görselliği, güvenilirliği ve sorulara hızlı davranması ile göze çarpan bu içerik yönetim sisteminin kullanımı da oldukça kolaydır. 2005 yılında oluşturulan sistem, günümüze kadar etkisini kaybetmeden gelmiş ve şimdilerde blog sitesi olarak ta kullanılmaya ara vermeden devam edebilmiştir.

Açık kaynak kodlama ( opensource) kullanan wordpress, ücretsiz olarak hizmet vermektedir. WordPress hesabı açmak ya da kullanmak isteyen kullanıcılar oluşturdukları site için wordpress’ e herhangi bir ücret ödemezler. Gelişen versiyonları ile kullanıcılarına daha iyi bir web site kurma imkanı tanıyan wordpress şu an da 4.7 sürümü ile hizmet vermekte.

Günümüzde en çok blog sitelerde kullanılan wordpress İnternet sitesi oluşturma platformu,e-ticarette de oldukça önemli bir yer edinmiştir. Büyük şirketlerden küçük firmalara, bireysel iş sahalarından toplu çalışma alanlarına kadar birçok açıdan avantajlı içerikler barındıran site, yapılabilecekleri açısından da geniş bir yelpaze sunmaktadır.

Yapısı açısından oldukça ideal olan ve kullanımıda basit olan wordpress, görsel açıdan da oldukça etkileyici. Yazıların kısa özetlerini paylaşan site, kullanıcıların keyfine göre tıklandığı takdirde daha geniş çapta bilgi vermekte. O haberle ilgilenmeyen kullanıcılar için yalnız cakısa bir özet olarak kalan haberleri sayesinde birçok kullanıcı tarafından da tercih edilmekte.

WordPress sayfası site sahibi için iki ayrı uzantı sunar. Bunlardan biri sürekli güncelleme yapılmasının gereksiz olduğu hakkımızda ya da iletişim bilgileri gibi genel bilgilerin olduğu ‘Sayfa’ kısımdır. Haberler, yazılar ve bilgilendirmelerin olduğu kısımsa Yazılar kısmında yerini almaktadır. yazılar bölümünde yer alan ve sürekli güncellenen bu kısımda haber siteleri haberlerini paylaşabilir ya da güncel bilgiler bu alanlarda okuyucular ile buluşturulabilir.

Google tarafından da oldukça ilgi ile karşılanan wordpress’ te hazırlanan siteler arama motorunda ilk sıralarda yerini alabilir. Ülkemizde kullanımı oldukça fazla olan sitede, kullanıcı yoğunluğunun en büyük avantajı, yeni sürümü çıktığında Türkçe olarak işlemlerimizi gerçekleştirebilmemizdir.

Sizlerde açık kaynak kodlara sahip olan ve herhangi bir ücret talep etmeyen wordpress ile tanışarak kısa sürede kurulumunuzu yapabilir ve hemen sitenizi oluşturabilirsiniz. Sitenize içerik eklemek, silmek güncellemek ve bunları insanlara ulaştırabilmek işte bu kadar kolay

Avantajları Nelerdir?

WordPress’ kullanıcılarına bir çok avantajlar sunmaktadır. Bunlardan kısaca bahsedecek olursak

  • Kurulumu ve Kullanımı oldukça basittir. Hiç programlama bilmeden word, excell de çalışır gibi wordpress te sitenizi kolayca yönetebilirsiniz.
  • Neredeyse her ihtiyaca göre Eklentileri bulunmaktadır. Neredeyse her türlü ihtiyacınızı karşılayacak eklentileri mevcuttur ve bu eklentilerin bir çoğu da wordpress geliştikçe, geliştirilmektedir.
  • Tema değiştirme ve özelleştirme imkanı bulunmaktadır. Sürekli gelişen ve yeni çıkan özellikler karşısında wordpress kullandığınız her hangi bir sitenizi kolayca temasını değiştirebilir yada özelleştirebilirsiniz.
  • Arama motorlarına üst sırada yer almak kolaydır. Belkide wordpress’in en çok tercih sebebi olması arama motorları tarafından sevilmesi ve kolayca üst sıralara çıkabilmesidir.
  • Kolay yönetilebilir Admin paneline sahip olmasıdır. 

Dezavantajları Nelerdir?

Yukarıda bir çok olumlu yönünden bahsettiğimiz bu içerik yönetim sistemini kullanmanın illa ki dezavantajları da olacaktır. Bunlardan kısaca bahsedelim.

  • Hemen hemen her wordpress sitesinin karşılaştığı işlemci (CPU) sorunu. Worpress bu kadar özelleştime, eklenti ws sunarken kullandığınız eklentilerin sayısı attıkça ve içeriklerinizin artması ile worpress daha fazla işlemciye ihtiyaç duyacak ve bir zaman sonra bu bir sorun haline gelebilecektir. Bu nedenle wordpress kullanıcılarının hosting firmalarını seçerken işlemci özelliklerine dikkat etmeleri gerekmektedir.
  • Verilerinizin Gizliliği ve Korunması sorunu. Bu kadar eklenti ve tema imkanı sunan bu sistemin bir dez avantajı da veri gizliliğidir. Yani kullandığınız bu eklentiler wordpress geliştiricileri tarafından yapılmaktadır.

CEVAPLA

Please enter your comment!
Please enter your name here